Dámy a pánové, milí fitnesáčci a fitnesačky, dnes bych se s vámi rád podělil o můj pohled na vážení si veškerého svého denního příjmu, tedy jídla, které za den zkonzumujeme. Takže:

“Vážit či nevážit?”

Pojďme na to!

Neberte můj názor jako nějaké dogma, každý jsme jiný a máme jiné cíle, někdo se řídí odhadem a pocitem hladu, jinému může zase vyhovovat přesná gramáž v jídelníčku. Uvědomme si, že ani jedno není špatně.

Začněme od úplného začátku. Uvažujeme-li vůbec o tom, že si veškeré své jídlo budeme pečlivě vážit, v první řadě musíme vědět: KOLIK. Měli bychom vědět, z jakého množství živin se bude náš stravovací plán skládat, lépe bychom měli znát také poměry mezi jednotlivými makroživinami, těmi jsou bílkoviny, sacharidy a tuky. Tyto hodnoty můžeme získat z různých online kalkulaček celkového denní příjmu, poskytne vám je také každý správný výživový poradce. Celkový denní příjem si následně rozdělíme dle osobních preferencí do 1-7 jídel, která si za ten daný den připravíme.

Přeskočíme-li fázi tvorby a skladby jídelníčku, dostaneme se k samotné přípravě pokrmů, kdy nastává čas vážení.

Znovu se budu opakovat, když řeknu, že člověk je od přírody tvor líný a většina vám z místa vysype 10 důvodů proč si jídlo nevážit. “Nemám váhu.” “Trvá to dlouho.” “Vím, kolik je 50 g.” atd. atd. Na to také reagují výživoví poradci (mě nevyjímaje) tím, že do svých propagačních materiálů uvádí informace typu: žádné vážení, minimum vážení, netřeba vážit, racionální strava bez vážení atd. atd. Jen si představte, že někdo uvidí reklamu na jídelníček, která bude hlásat: “Váha zaokrouhlena na celé gramy, stačí navážit, uvařit, zamíchat a sníst!”

“Vážit? Práce navíc! On po mně chce, abych pracoval.” 

Samozřejmě trochu přeháním, ale tak nějak to ve skutečnosti opravdu je. Jsme lidé a chceme všechno co nejjednodušší, nejlépe, aby se to všechno samo uvařilo a nádobí umylo, pokud už nepoužíváme jednorázové.

Každopádně všechno jde a člověk svých cílů může dosáhnout i bez vážení.

ALE?!

Na druhou stranu, pokud se podívám například na zápasníky v různých váhových kategoriích nebo na kulturisty, to jsou z mého pohledu profesionálové. Přesně vědí, jaký je jejich denní příjem, přesně vědí, jak jejich tělo bude reagovat na dané množství potravy, zda půjde váha nahoru nebo dolů. Ti zkušenější z nich vám řeknou přibližně také o kolik!

Všechno je to matematika!

Sami si tak můžete spočítat, za jak dlouho se můžete dostat na požadovanou váhu a na dané období se můžete, sami nebo za pomoci poradce, kvalitně připravit. Výsledky nikdy nebudou úplně 100 procentní, nikdy nevíme, jak daná potravina byla pěstována, jak moc ve stresu budeme a existuje dlouhá řada dalších faktorů, ale +- se dá všechno vypočítat.

A díky tomuhle uvědomění se i já v tuhle chvíli přikláním více na stranu tu, že si jídlo vážit (chceme-li dosáhnout výsledků v co nejkratším čase). Není třeba se trápit tím, že budeme někde lehce mimo o nějaký ten gram, nechceme být posedlí perfekcionismem. Že to trvá dlouho a zabere spoustu času? Netrvá to dlouho, to jsou jen výmluvy. Jestli vám vážení zabere při přípravě jídla o půl až jednu minutu déle? Uvědomme si opět, čím vším zbytečně během dne promrháme svůj čas. Neříkám, že vážit si jídlo je nutné, říkám jen, že…

… pokud chceme dosahovat svých cílů, je třeba být tak trochu profesionál…

A přesně tohle, dle mého názoru, profesionalismem a disciplínou zavání. A já budu vždy rád spolupracovat s profesionály!

Přemýšlíš o spolupráci? Ať už s jídelníčkem nebo trénováním ve fitness? Neváhej mě kontaktovat zde.

Nenechte si utéct žádné novinky přihlášením odběru na stránce níže!