Dámy a pánové, milí fitnesáčci a fitnesačky, v dnešním článku se podíváme na to, zda je vhodné (jestli vůbec možné) kombinovat trénink ve fitness s jakoukoli jinou sportovní aktivitou. Vzhledem k tomu, že mám k fotbalu nejblíže, jsem si opět vybral fotbal. Dříve jsem se věnoval již výživovým doporučením pro fotbalisty, článek naleznete zde.

Co je to fotbal? Fotbal je společenská sportovní aktivita, během které mezi sebou soupeří dva jedenáctičlenné týmy s hráči na různých postech. Vyhrává ten tým, který dostane vícekrát balón (samozřejmě dle pravidel) do branky soupeřova týmu. Hra trvá 90 minut (2 x 45 min), v případě potřeby se pár minut nastavuje. Během hry se hráči střídavě nacházejí v anaerobním a aerobním pásmu cvičení, tzn. že vysokou intenzitu (např. sprint, souboj) střídá chvilka aktivity v nízké intenzitě, což může být klus, chůze. Proto fotbalisté vydrží hrát 90 minut, někdy i navíc 30i minutové nastavení.

Každý z jedenácti hráčů zastává svůj post, který vyžaduje určité fyzické dovednosti. Dnes už to dle mého názoru není takové jako dříve a skvělí hráči, ať už se jedná o brankáře, obránce nebo útočníka, vynikají ve všestrannosti, tedy ve všech fyzických aspektech, dá se říct, že se stávají univerzály.

Mezi hlavní kondiční dovednosti každého fotbalisty patří vytrvalost, rychlost, koordinace a síla. Všechny tyto vlastnosti jsou součástí kvalitních fotbalových tréninků. Samozřejmě součástí tréninku jsou i technické dovednosti s balónem, ale ty teď odložme stranou.

Alfou a omegou fotbalu je běh. Už to nám napovídá, jak by asi měla vypadat postava fotbalisty nebo spíš, jak by vypadat neměla. Svalová hmota je významným konzumentem kyslíku, takže pokud budu 120i kilový útočník obalený svalovinou, za zápas se rozeběhnu tak jednou / dvakrát a zbytek zápasu se budu snažit tyhle dva výpady s rukama opřenýma o pokrčená kolena rozdýchat. Samozřejmě mohou existovat výjimky, kteří pracují na kapacitě svých plic.

Pojďme si tedy říct, ne zda je možné skloubit tyto dva sporty, ale jak je propojit. Vždyť přeci víme, že všechno jde. Prioritně by nám u cvičení nemělo jít o nárůst svalové hmoty, pokud není cílem stát se větším a dosáhnout ideální váhy fotbalisty vzhledem k výšce, ale v čem nám může samotné posilování ve fitness pomoci?

Díky cvičení a zesílení svalů, i těch které při fotbale tolik nezapojíme, můžeme zlepšit naši rychlost, výbušnost, dorovnat rozdíl mezi horní a dolní polovinou těla, kdy ta spodní je při fotbale zatěžována maximálně a odvádí téměř veškerou práci, můžeme také zpevnit a zesílit střed těla, čímž budeme odolnější v soubojích. Díky posilování také zesílíme naše svaly, vazy, klouby, čímž můžeme snížit riziko zranění.

Tyto a mnoho dalších benefitů nám práce v posilovně může přinést, jen je třeba to pojmout tím správným způsobem. Osobně považuji toto spojení za žádoucí, v případě, že chceme dosáhnout skvělých výsledků na hřišti.

V případě, že by Vás zajímalo, jak by takový trénink ve fitness měl vypadat, kontaktujte mě zde nebo zanechte svou stopu dole v komentářích a připravím článek i na toto téma! Přeji úspěšný nový týden!

Pro navázání spolupráce mě neváhejte kontaktovat zde. Poslední možnost přihlásit se do programu DO PLAVEK.

Nenechte si utéct žádné novinky přihlášením odběru na stránce níže!