Dnešních pár vět věnuji tomu, proč se nevážit. Teda aspoň ne denně a především v průběhu redukčních diet.

Člověk je tvor nedočkavý, to v dietě platí dvojnásob. Jakmile se rozhodneme, že shodíme nějaká ta přebytečná kila, netrpělivě čekáme na každé další nové ráno, kdy vstaneme a namíříme si to přímo na váhu. Jenže váha ukazuje o půl kila více než včera a o celé kilo více než předevčírem. Takové situace nás mohou odradit a není se čemu divit, když pro nás pak diety končí.

Co jsou to vlastně ty kilogramy, kterými nám váha každé ráno vesele mává před očima? Kilogram je jednotka hmotnosti. Hmotnost je váha, je to označení pro vlastnost hmoty. Je to de facto jen číslo, které nám toho samotné, až tak moc neřekne. Možná máte chuť se dohadovat o opaku, ale představte si dvě 70i kilové slečny, jedna má metr padesát a druhá 1,8 m a navíc se věnuje např. plavání. Vidíte ten rozdíl?

V redukčních dietách jde primárně o zbavení se přebytečného tuku, který “přeměníme” na svaly a zbývající spálíme. Jednoduše řečeno, v začátcích diet nám roste svalová hmota a mizí tuk, svaly mají ale větší hustotu než tuk, tím pádem jsou těžší, to na váze může způsobit změnu hmotnosti směrem nahoru. Do budoucna by váha měla jít samozřejmě dolů, ale rozhodně ne lineárně, což znamená, že budete mít každý den méně kilogramů než ten den předešlý. Váha bude kolísat, jednou klesne, po druhé stoupne, ale při celkovém pohledu na graf, bude osa směřovat k nule, které k překvapení všech, nikdy nikdo z nás nedosáhne.

Čím se tedy řídit a sledovat progres redukce?

Samotná hmotnost je samozřejmě již dlouhodobě zaběhlý ukazatel. Když už se vás někdo ptá nebo se chcete chlubit, samozřejmě se chcete chlubit číslem, konkrétně kolik kilo? 3 kila jsou více sexy než 2 centimetry v pase. Váha je tak stále primárním ukazatelem úspěchu redukce. Se svými klienty provádíme vážení 1x za 14 dní a stoupání si na váhu každý den se vyhýbáme obloukem.

Co nám toho ale řekne více jsou již zmiňované centimetry. Váha může stagnovat, ale protože jsme si řekli, že svaly jsou těžší než tuk, pokud bude redukce správně fungovat, bude se obvod našich různých partií zužovat. K měření nám postačí obyčejný krejčovský metr a chvilka měření. Díky tomu si můžeme udělat přesnější obrázek o tom, jak se nám v dietě daří. Opět doporučuji, tak jako u vážení, 1x za 14 dní, a sice ráno na lačno vždy ve stejnou dobu a den. Výsledky jsou tak relevantnější. 

Je fajn sledovat metrické ukazatele výše a mít progres zaznamenám. V první řadě by nám však mělo jít o samotný pocit a o to, abychom se cítili skvěle!

Abych váze jen nekřivdil, pro koho má smysl se vážit? Např. pro sportovce soutěžící v dané váhové kategorii! Ten při nesplnění může přijít o pěknou část výplaty.

Pro navázání spolupráce mě informujte zde. Pro objednání jídelníčku na míru vyplňte on-line formulář.

Nenechte si utéct žádné novinky přihlášením odběru na stránce níže!