Zdravý způsob stravování nemusí být vůbec drahý! Ba naopak. Konkrétní případy uvádím vždy v pondělí na IG v rubrice “Kámo, bráško…” (tenhle a minulý týden vzhledem k promování programu DO PLAVEK, bohužel, ne).

Určitě jste se všichni setkali s názory, že zdravá výživa je drahá, jíst zdravě je drahé atd. atd. To vůbec není pravda (ale také může být)!

Podívejme se na 5 bodů, díky kterým ušetříte čas i peníze. Jakmile si tyhle body přečtete, pochopíte, že zdravě se stravovat, neznamená utrácet více peněz než normálně. Znamená to obětovat 10 minut týdně a získat tak další čas i peníze! Pojďme na to.

Bod. č. 1 – plánování

Osobně si každou neděli sednu a naplánuji si jídelníček na celý týden dopředu. Ve většině případů si naplánuji pouze jeden den, ten pak opakuji celý týden. Suroviny jsou stejné, příprava může být odlišná, to znamená, že nemusíte celý týden jíst stejně upravené jídlo, ale také můžete. Já sám to tak dělám. Pokud pochopíte, že jídlo není vaším pánem a nejíte v první řadě pro to, abyste ukojili svoje chutě, ale že jídlo je vaším sluhou, díky kterému vaše tělo a mysl fungují tak, jak potřebujete, celé vám to začne dávat smysl. Tím nechci říct, že jíst zdravě nechutná, chutná! Plánování mi zabere cca 5 minut, doladím množství surovin a přepíšu si na papír.

Pokud nevíte, co si naplánovat k jídlu, jak by měl vypadat Váš stravovací režim, můžete si objednat vypracování jídelníčku na míru vyplněním online formuláře zde.

Bod. č. 2 – nákupní seznam

Jak už to tak bývá, nejvíce peněz utratíme za to, co nepotřebujeme. Takže jdeme do krámu a bez jakéhokoli rozmýšlení nakupujeme… špatně.

Jakmile si sestavím jídelníček na celý týden, vydám se do kuchyně a jedu surovinu po surovině, zjistím, kolik čeho potřebuji, porovnám s tím, co doma už mám, co nemám, napíšu na seznam. Tím pádem také zjistíte, co se u Vás doma nachází a co kupovat už nepotřebujete. U chlazených produktů doporučuji kontrolovat datum spotřeby. Po delší pauze, kdy se člověk vrací ke zdravému stravování, polovinu lednice vyhodí. 🙂

Bod č. 3 – cena masa

Předtím, než vyrazíte do obchodu nakoupit vše potřebné, můžete v různých mobilní aplikacích porovnat cenu produktů v jednotlivých obchodech, a poté se rozhodnout, do kterého / kterých vyrazíte. Osobně to moc nedělám, občas v případě masa, to na mém nákupním seznamu tvoří nejdražší položku, vyplatí se porovnat alespoň tuto kategorii potravin a vybrat nejvýhodnější balení, zbytek můžete nakoupit v tom samém obchodě, ušetříte si tak náklady za pohonné hmoty a energii za přejíždění z jednoho místa na druhé.

Bod č. 4 – mražené ovoce a zelenina

Namotivovaní s novým stravovacím plánem dojdete k pultu s ovocem a zeleninou a radost vás přejde. Cena ovoce a zeleniny, navíc v tomhle ročním období a v téhle době, je, co si budeme povídat, vysoká. Při přebírání jednotlivých druhů zjistíte, že ani kvalita ceně moc neodpovídá, nemusíte však volit nejmenší zlo. Vyrazte k regálům s mraženým zbožím. I v této části se nachází spousta možností v podobě ovoce a zeleniny. A co víc? Cena je mnohdy příznivější než u čerstvých potravin.

Bod č. 5 – sezónní potraviny

Určitě jste si všimli, že mandarinky stojí více v létě než v zimě, meloun zase v zimě více než v létě. Co z toho plyne? Dávejte přednost sezónním potravinám. Ty jsou právě díky sezónní úrodě v danou část roku cenově přijatelné. Využijte vlastní zahrádky nebo svých přátel, navštivte místní zahrádkáře, cena bude vždy lepší, než když budete kupovat danou potravinu mimo sezónu.

Věřím, že díky bodům výše, si už nikdo nepomyslíte, že zdravé stravování je drahé! Pokud i přesto všechno tápete v potravinách, jaké jsou dobré, jaké jsou špatné a při bloudění mezi regály si nevíte rady, ozvěte se mi, nabízím i asistovaný nákup, kde vás obchodem provedu a povím vám, jaké suroviny se do vašeho stravovacího plánu hodí více, které méně a jak je možné je kombinovat.

Pokud tedy obětujete 15 minut na konci týdne tomu, že si naplánujete to, co celý týden budete jíst, ušetříte si tím desítky minut strávených nakupováním a klidně až několik stovek korun. Osobně mi to funguje dokonale, proto doporučuji!

Pro asistovaný nákup mě můžete kontaktovat zde.

Nenechte si utéct žádné novinky přihlášením odběru na stránce níže!