Dámy a pánové, milí čtenáři, máme za sebou první měsíc nového roku, utíká to jako voda, a já se vás ptám, jak daleko na cestě za svými sny / předsevzetími jste? Podařilo se vám začít, daří se vám pokračovat? Nebo patříte do skupiny těch, která to už vzdala? Nebo hůř, ani nezačala?

Dnes se podíváme na to, jak vlastně od nuly začít něco dělat, jak si najít tu svou cestu ke sportu. Motivace začít něco dělat je vždycky obrovská, ve většině případů se jedná o nějakou jednorázovou krátkodobou motivaci, která vlastně ani není tak silná, abyste začali něco dělat. Představme si, že po celém dni v práci přijdete domu, vyvenčíte svého miláčka, připravíte si večeři a zbytek energie vynaložíte k tomu, že dojdete ke gauči, lehnete si a zapnete televizi. S nudným výrazem přepínáte svých 200 kanálů a čekáte, až narazíte na film, který jste už několikrát viděli, abyste se na něj mohli podívat znova. Po třicátém kliknutí narazíte na film Nikdy to nevzdávej, a to je přesně to, co jste hledali! Tenhle film znají snad všichni, pokud ho neznáte, doporučuji shlédnout. Zatím si místo něj představte třeba Rockyho. Film je plný tréninku, bojových scén a motivační hudby, to Vás vnitřně motivuje a nejraději byste naskočili do hry místo samotného herce, protože byste to zvládli lépe! Ale ve skutečnosti stále ležíte na gauči, venku už je tma a vyběhnout do studené noci, to už chce kuráž.

Takových spouštěčů je samozřejmě více, nejsou to jen filmy, může to být kamarádka, která zhubla 2O kilo, nový módní trend, prostě cokoliv. Ve většině případů pak zazní věta, začnu od zítra, ale zítra motivace přejde a člověk se vrací do zajetých kolejí, večer se opět podívá na podobný film a tak stále dokola. Když náhodou někomu odhodlání vydrží, dělá všechno pro to, aby cvičení oddálil. Musím si nakoupit nové sportovní věci… Až bude hezky… Odsouvají aktivitu na neurčito, to je to, co je špatně. Jak vlastně začít?

Je to velice jednoduché. Nedávejte si z kraje obrovské cíle, jako například zhubnout 50 kilo za dva týdny, řekněte si: Budu zdravější. Nemusíte začít hned chodit do posilovny 7x týdně a být tam dvě hodiny. Úplně v pohodě stačí, když se půjdete na 30 minut projít. Samotná procházka vám dodá tolik energie, že půjdete zítra znova. Potom znova a další den se zvolna rozeběhnete. Nepotřebujete k tomu ani nové věci ani pěkné počasí. Tím největším úkolem je dostat se do pohybu, rozhýbat se a je úplně jedno jak. Pokud budete stát / sedět na tom samém místě, nic se nezmění. Každý by si měl najít tu svou aktivitu a věnovat se ji minimálně hodinu 3x týdně. Mohou to být zmiňované procházky, jóga, golf, jízda na kole, fitness, prostě cokoli.

Čím déle a pravidelněji budete danou činnost vykonávat, tím lépe se budete cítit a pravděpodobně přidáte i další aktivitu. Nezapomeňte, že pokud se odhodláte a pouze začnete něco dělat, už jen tím budete dál než dalších 95%, kteří nikdy nezačali. Tak jednoduché to je!

Samozřejmě, že pokud ani tak nemáte sílu s nějakou aktivitou začít, napište mi a já vám ukážu, že i cvičení může být zábava!

Přihlas se dole na stránce k odběru novinek a nenech si ujít žádný další článek! E.