Od doby, kdy jsem se začal věnovat stravování a tvorbě jídelníčků, slýchám názory typu: Já bych chtěl jídelníček, ale abych tam měl/a kebab, pizzu, hamburgery… (dosaďte si, co jen chcete). Slýchám to tak často, že už mi to ani nepřijde vtipné. Na druhou stranu je to něco, co není nerealizovatelné (jen po mně nechtějte, abych Vám to tam dával), vlastně je to i žádoucí.

Nějaké množství jídelníčků jsem pro své klienty již vytvořil a u velké části svých klientů se potýkám s tím, že jídelníček dodržují striktně po dobu 8 až 10 týdnů. I přes to, že vidí, že váha jde dolů (bavíme-li se o redukčních programech), cca 0,5 až 1 kg týdně, poruší, dopřejí si “nezdravé jídlo”, jako například pizzu, a poté, místo toho, aby se vrátili zpět na vlnu redukce, zahodí svou dvouměsíční práci a pokračují v mlsání a uspokojování svých chutí s argumentem, že už to nemá cenu, že už stejně porušili, a že začnou znovu od pondělí. Jenže v pondělí má Lenka v práci narozeniny a vy přeci nebudete jediný, kdo si nedá chlebíček, od úterý se nezačíná, to znamená, že musíte vydržet do dalšího pondělka. Jak to vypadá další pondělí si všichni dokážeme představit. Nakonec čekáme na Nový rok a každoroční předsevzetí.

Můžeme rozvinout debatu o motivaci a trpělivosti, ale abych se vrátil k tématu, jak si tedy vlastně dopřát to, na co mám chuť, aby se mi nezhroutil celý můj stravovací plán?

Je to velice jednoduché, já osobně jsem na to narazil před x lety v knize mého oblíbeného herce, od té doby se tím řídím a doporučuji to všem svým klientům. Ten princip zní asi následovně. 6 dní v týdnu řešíte svůj stravovací režim a 1 den v týdnu ho prostě neřešíte. Kulturistickou hantýrkou nazýváno cheat day.

Osobně jsem stravu řešil od pondělí do soboty cca do 17 hodin, v tu dobu nás vždy čekal fotbalový zápas, v 19:00 byl konec a já si mohl dopřát po zápase pizzu, pak pivo s kamarády, ráno sladké palačinky a k obědu smažený sýr s hranolkami, po obědě nějaké brambůrky a v 17:00 v neděli jsem se vracel opět do klasického režimu nějakou zdravou večeří. Ono je to vlastně takové vysvobození, nevím, kdo zná, ale já byl vždycky tak přeslazený, přejezený, že jsem se nemohl dočkat rýže s kuřetem. Takto mi to fungovalo x let skvěle, váhu a výkony jsem udržoval, psychicky jsem na tom byl skvěle a vlastně jsem jedl všechno, co jsem jen chtěl. Teď už to mám trochu jinak a jedenkrát za týden si dopřeju jedno / dvě jídla mimo jídelníček, ale účinek je stejný.

Toto tedy doporučuji všem svým klientům. Má to strašný vliv na psychiku, když víte, že např. neděle je váš den, kdy si můžete dopřát vše, co jen chcete. Uspokojíte své chutě, máte se na co těšit, občas se těšíte i tak, že jakmile se do toho jídla pustíte, řeknete si, jestli Vám to vůbec za to stálo. Je to vlastně taková vaše odměna za celotýdenní snažení (nebo jen hra s myslí?).

Pokud si myslíte, že jedním dnem něco zkazíte, nemyslete si to. Jak dlouho jste se takto do teď stravovali? Komu bych to třeba nedoporučil, tak je někdo, kdo je ve striktní dietě, např. sportovec ve váhové kategorii, u lidí s obrovskou nadváhou bych se bavil o takovém dni třeba jedenkrát za 14 dní, to je opět individuální. V různých časopisech, článcích ostatní doporučují takové “nezdravé” jídlo 1x denně (80:20 – 4 jídla zdravá, 1 nezdravé), já osobně tohle nedoporučuji. Pokud máte takový den jednou za týden, máte větší motivaci, porušujete méně než když máte každý večer k večeři pizzu, takto z mého úhlu pohledu.

Na jaké jídlo se těšíte nejvíce vy?

Pro vypracování jídelníčku vyplňte formulář zde.