Dámy a pánové, v následujících šesti dnech Vám naservíruji jednoduchý recept na to, jak se začít lépe stravovat, a tím se dostat do lepší fyzické i psychické pohody.

Prvním krokem k tomu, abychom se začali lépe stravovat, je bezesporu naše motivace. Kdo z nás by nějaké lepší stravování řešil, kdyby k tomu neměl žádný důvod? Popravdě ani já ne. Zamysleme se tedy nad tím, jaké důvody mohou vést k tomu, abychom překopali naše stravování.

Hurá akce. Za tu se může považovat např. novoroční předsevzetí nebo hubnutí do plavek. Může být vyvolána reklamou, nadšením apod. Ve většině případů se však jedná o krátkodobou motivaci, která jedinci nevydrží a režim tak po nějaké době končí neúspěchem. Cílem je často zhubnout, když však nevidíme výsledky hned, s dietou končíme.

Zdravotní situace. Nutnost zhubnout nebo naopak nabrat nějaká kila vzhledem k zdravotnímu stavu. Režim držet nechceme, ale situace nás k tomu nutí. Dodržujeme tedy dokud je třeba, po ukončení se opět ve většině případů vrátíme k původnímu způsobu stravování. Ani tato motivace tedy není tou správnou. Samozřejmě u obou možností existují výjimky.

Rostoucí nespokojenost se svým tělem a jeho projevy. Tato vnitřní nespokojenost vyvolává potřebu ve svém životě něco změnit. Z potřeby vzniká touha, která je nositelem emoční energie, a ta slouží jako motor pro to, abychom začali realizovat systematické změny. Samozřejmě také záleží na stupni zralosti daného člověka.

Poslední ze tří zmiňovaných motivací je z mého pohledu ta, díky které se nám podaří začít se dlouhodobě lépe stravovat. Přesně ten moment, kdy si člověk řekne DOST a začne se sebou něco dělat.

Neméně důležitý je také pozitivní přístup (nejen) ke stravě. Mnohokrát jsem se setkal s lidmi, kteří se odhodlali k tomu, že se začnou lépe stravovat, ale neustále vše negovali – “už mi to nechutná”, “jím to samé dokola”, “po týdnu nevidím žádné výsledky” apod. Tím chci říct, že i samotná víra v to, že lze něco změnit, je velice důležitá. Neustále opakuji: “fantazii se meze nekladou”, a to samé jídlo se dá připravit na tisíc způsobů, pokaždé se dá přikrášlit a dochutit něčím jiným. Je třeba se dostat z módu omezení, a k tomu nám právě napomáhá optimistický přístup.

Prvním krokem k tomu, jak se začít lépe stravovat, tedy jsou: motivace / víra, že lze něco změnit / optimistický přístup.

Jaká je / bude Vaše motivace něco změnit? Podělte se dolů do komentáře.