Existuje nějaký seznam, na kterém by byly všechny potraviny rozděleny podle toho, zda jsou dobré nebo špatné? Hned na začátku říkám, že neexistuje.

Různé výživové směry nám mohou tvrdit, že některé potraviny je třeba z jídelníčku vyřadit – např. maso, vejce, pečivo, tučné výrobky apod. Občas to může působit, že jsou tyto teorie postaveny na neprůstřelných tvrzeních, ale nezapomeňme, že každá mince má dvě strany. „Špatná“ potravina se ve skutečnosti stává spíše dobrým byznysem.

Dát si tučný jogurt v případě, že potřebuji doplnit tuky, proč ne? Dát si sušenku v případě, že potřebuji zvednout hladinu cukru v těle, proč ne? Ano, některé potraviny jsou méně vhodné pro pravidelnou konzumaci v daných množstvích, především v období různých diet, vždy je ale třeba ptát se proč?

Každá potravina je složena z různého spektra látek, kde každá z těchto látek vyvolává v lidském organizmu nějakou reakci. Pokud tedy víme, čeho chceme dosáhnout (jakou reakci chceme vyvolat), víme, co si dát. Nebo jsme alespoň určitým směrem nasměrováni.

Každý člověk je individualita a stejná reakce tak může probíhat u dvou jedinců trochu odlišně. Někdo může mít své důvody, proč některou z potravin nezařazuje do jídelníčku, může se jednat o různé alergie nebo etický důvod, nelze však definovat potraviny jako dobré nebo špatné.

Osobně každému doporučuji znát svůj přibližný celkový denní příjem a nastavit si poměr makroživin vzhledem k pohybové aktivitě, případně k cíli, kterého chci dosáhnout. Ve chvíli, kdy znám tyto hodnoty, stává se výživa hrou bez jakéhokoliv omezení, protože fantazii se meze nekladou. Jedná se pouze o úhel pohledu, z jakého se na danou potravinu díváme.

S tím vším dokážu poradit, stačí ponechat vzkaz v sekci Kontakty nebo využít jiný komunikační kanál, jako například FB nebo IG. Jídelníček objednáte zde.